SALEHAT.IR

پايگاه صالحات

0
0
0
s2sdefault

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، از ترویج مکتب ایران به جای اسلام شدیدا انتقاد کرد و گفت: ترویج مکتب ایران به جای اسلام در تضاد با تفکر امام راحل است؛ نص فرمایشات امام راحل این است همه تلاش ما باید برای ترویج اسلام باشد. mesbah

به گزارش جهان به نقل از رسا، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و عضو مجلس خبرگان رهبری، شنبه شب، در شب بیست و پنجم ماه رمضان، در جمع طلاب، دانشجویان و دیگر اقشار مردمی در دفتر مقام معظم رهبری در قم، نسبت به برخی از خطوط انحرافی هشدار داد و از ترویج مکتب ایرانی به جای مکتب اسلام، شدیدا انتقاد کرد.

وی بیان داشت: امروز بسیاری از انحرافات فکری ریشه ای، که از دست سازهای مهارت آمیز ابلیس است، مؤمنان و مسلمانان را قانع می کند که ارزش، رفتار ملت و آباء و اجداد شما است، دیگر صحبت از اسلام نکنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: عجیب است در جامعه اسلامی و انقلابی ایران که امام راحل نان و آب از دهانشان می افتاد، اما اسلام از دهانشان نمی افتاد؛ کسی به عنوان پیروی از اسلام بگوید صحبت از اسلام و ارزش های آن گذشته است.

آیت الله مصباح یزدی، با انتقاد از این طرز تفکر و مروجان آن گفت: اینکه صحبت از ارزش های عام انسانی و امثال آن بشود، این موضوعات و ایده ها در بت پرست ها هم بوده است، در سایر طوایف و منکران نیز هست.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: پس جایگاه ایمان کجاست که اصل آن ارزش ها است، آموزه های دینی و قرآنی دم از ارزش ها می زند، حال ما بیاییم و بگوییم وقت اینها گذشته است و جامعه امروز برای آن ارزش قائل نیست!

وی ترویج متکب ایران به جای اسلام را در تضاد با تفکر امام راحل دانست و گفت: نص فرمایشات امام راحل این است که همه تلاش ما باید برای ترویج اسلام باشد.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: نخست وزیر اول ایران تصریح می کرد که فرق من با امام این است که امام ایران را برای اسلام می خواست و من اسلام را برای ایران می خواهم.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: او راست می گفت، مثل برخی دیگر حقه باز نبود، صاف می گفت هدف اصلی من ایران است و اسلام ابزاری برای پیشرفت آن است.

وی بیان داشت: اما امام راحل این گونه نبود، هدف اصلی ایشان اسلام بود؛ نقطه اصلی اختلاف امام راحل با ملی گرایان نیز در همین مساله و نقطه بود.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: حال با این وجود ما بیاییم و بگوییم فقط ایران؛ آیا این اسمش اسلام و بندگی خدا و اطاعت از دین و حفظ ارزش های جمهوری اسلامی است؛ به کجا می رویم؟

وی بیان داشت: آغاز این از همان عمل زدگی شروع می شود، من در اینجا بیان نمی کنم چون به بعضی ها ممکن است بر بخورد؛ آن کسانی که روی عمل گرایی تکیه می کردند، این میوه همان درخت است، حالا هم خیلی ها از این حرف ها بدشان نمی آید.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: وقتی آن زمان صحبت از نگرانی از بین رفتن برخی از ارزش های اسلامی و دینی مطرح می شد، می گفتند بگذارید کارشان را بکنند؛ این نتیجه همان روحیه عمل گرایی بجای ارزش گرایی و اسلام گرایی است.

وی تصریح کرد: متاسفانه اینها را نادیده گرفتیم و آرام آرام از کنار آن گذر کردیم و رفتیم دنبال ارزان کردن نان و مسکن .پس دین چه شد، آیا دین خیلی مهم نیست؟

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، با اشاره به دلبستگی انسان به دنیا و مظاهر مادی ابراز داشت: متاسفانه ما مؤمنان نیز ارزش لذت های دنیوی برایمان بیش از نعمت های اخروی است، چون نقدمان را به نسیه نمی دهیم، متاسفانه این طرز تفکر در بسیاری از ما وجود دارد.

آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و عضو مجلس خبرگان رهبری شنبه شب، در ادامه بحث تفسیر خطبه فدکیه که با حضور طلاب، دانشجویان و دیگر اقشار مردمی در دفتر مقام معظم رهبری در قم برگزار شد، گرایشات عمل گرایانه را در تضاد با مبانی اسلامی و آموزه های دینی دانست و تاکید کرد: گرایشات عمل گرایانه که حقانیت آن را از عمل بدست می آورند موضوع و گرایشی است که با شدت و ضعف در بین بسیاری از مردم وجود دارد.

وی گفت: این طرز تفکر در برخی از اشخاص معروف کشور ما از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته است و اگر به سخنان، مقالات و نوشته های آنان نگاه و دقت کنیم، این نوع گرایشات را به وضوح می بینیم.

آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: طرفداران این طرز تفکر مردم را تشویق می کنند که کار پیش برود و کاری هم به صحت و فساد مبانی آن ندارند و در این راستا به اعتقادات، و فکر و مسائل معنوی نیز چندان اهمیتی نمی دهند؛ اینها تنها هدف شان پیشرفت کار است و در این بین اعتقاد به خدا نیز برایشان مهم نیست، کارشان پیش برود با هر عامل و دلیلی که باشد، مشکلی نیست.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه پایبندی به اصول و مبانی مهم تر از عمل است تاکید کرد: در آیات و روایات اسلامی مؤیدات بسیاری برای این مساله وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، در ادامه با اشاره به تفاوت افراد در مراتب اظهار داشت: مردم مراتبی دارند، عده ای خیلی به نعمت های اخروی بها نمی دهند و هدف شان دستیابی به نعمت های دنیوی است.

وی تاکید کرد: برخی ها نیز هستند که به امید نعمت های اخروی و جلب رضایت معبود، سختی های دنیوی را داوطلبانه تحمل می کنند به امید اینکه از نعمت های اخروی خدا بهره مند شوند و البته این افراد بسیار کم هستند.

آیت الله مصباح یزدی، با اشاره به دلبستگی انسان به دنیا و مظاهر مادی ابراز داشت: متاسفانه ما مؤمنان نیز ارزش لذت های دنیوی برایمان بیش از نعمت های اخروی است، چون نقدمان را به نسیه نمی دهیم، متاسفانه این طرز تفکر در بسیاری از ما وجود دارد.

وی تصریح کرد: در آموزه های دینی و آیات قرآنی تاکیدات بسیاری وجود دارد و قرآن در جاهای مختلف با تمثیل های قابل فهم سعی کرده است بحث شرک و کفر را برای ما جا بیندازد.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به روایتی افزود: کسانی که کافر شده اند، اعمال شان همچون خاکستری است که تندبادها آن را به این سو و آن سو می برند، این افراد هیچ چیز از اعمال شان به دست آنها نمی رسد؛ توانایی نگهداری آن را هم ندارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه ضلالت و گمراهی از بی ایمانی نشات می گیرد تصریح کرد: قرآن مثل های زیادی را بیان می کند که خیال نکنید، آنچه انجام می دهید مایه نجات و سعادت شما خواهد بود.

آیت الله مصباح یزدی گفت: چیزی برای انسان سعادت می آورد، که ما را با خدا مرتبط کند؛ اما اگر به خاطر دل خودمان، یا اینکه مردم از ما خوش شان بیاید و گروه ها از ما تعریف و تمجید کنند و به ما رای دهند کاری را انجام دهیم، این فایده نخواهد داشت؛ ولو اینکه مردم به به و چه چه بگویند و میلیون ها نفر هم به ما رای دهند.

وی افزود: اگر کار برای خدا باشد و ایمان الهی در آن دخیل باشد و به حقیقت عالم هستی ارتباط پیدا کند، این گونه عملی مشکل و دردی را از ما برطرف خواهد کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه فتوای مردم همیشه با فتوای خدا یکی نیست گفت: اگر کار برای خدا باشد، آن کار ارزش دارد، کار و عملی که این ویژگی را داشته باشد، الی الابد باقی خواهد ماند و هر روز نیز بر ارزش و اعتبار آن افزوده می شود.

آیت الله مصباح یزدی بیان داشت: عده ای در روز قیامت می گویند چه شد ما این همه بیمارستان و مدرسه ساختیم و کار خیر انجام دادیم، در جواب اینها گفته می شود: شما مزدتان را در همان دنیا گرفتید، برای دنیا کار کردید در همان دنیا نیز اجر آن را دریافت کرده اید.

 

.

نوشتن دیدگاه

0
0
0
s2sdefault

تصاویری از گالری

گالری تصاویر

آخرین مطالب سایت

پر بازدید ترين مطالب