SALEHAT.IR

پايگاه صالحات

0
0
0
s2sdefault

پایگاه صالحات –

وقتي انحراف برخي از کساني را که همراه با پيامبرصلي‌الله‌عليه‌وآله بوده و از بزرگان مسلمانان به شمار مي‌رفتند مطالعه کنيم، از حال کسي که زماني از دست امام (ره) حکم مسئوليت دريافت کرده و امروز براي براندازي نظام از اسرائيل کمک مي‌گيرد،‌ تعجب نخواهيم کرد

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت‌الله مصباح يزدي، mesbah-2_رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در همايش ناظران شوراي نگهبان، با اشاره به تأکيدهاي مقام معظم رهبري بر کسب بصيرت گفت: پس از به خلافت رسيدن اميرالمؤمنين عليه‌السلام مشکلات فراواني در پيش روي ايشان قرار داشت از جمله اينکه طلحه و زبير؛ دو تن از کساني که سابقه زيادي در اسلام داشتند، به همراه عايشه که همسر پيامبر بود در مقابل علي ‌عليه‌السلام ايستادند.

وي با بيان اين‌که در آن زمان مردم به مقام عصمت توجه نداشتند و نزد مردم، طلحه و زبير با علي‌عليه‌السلام تفاوت زيادي نداشتند، گفت: چه بسا اگر ما نيز‌ آن‌جا بوديم در حمايت از علي عليه‌السلام به جنگ نمي‌پرداختيم.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: حتي در جنگ جمل بسياري از کساني که در رکاب علي‌عليه‌السلام جنگيدند نه به خاطر اعتقاد به درستي راه وي، بلکه به خاطر بيعتي بود که با او بسته بودند.

وي با اشاره به سخنان حضرت علي عليه‌السلام که کارهاي خود را از روي بصيرت کامل ديني عنوان مي‌کنند، گفت: ايشان پس از صبر و تأمل بسيار، تنها راه چاره را جنگ با آنان دانستند و غير از آن را خروج از دين اسلام معرفي کردند.

 

وي با اشاره به اين‌که بصيرت داراي مراتب است، اظهار داشت: مرتبه‌اي از آن بصيرت مخصوص معصوم است.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به بصيرت براي مردم عادي گفت: مردم اگر اين بصيرت را داشته باشند که بدانند بايد از امام معصوم تبعيت کنند و در زمان غيبت به اشبه افراد به امام معصوم يعني ولي‌فقيه رجوع کنند، قطعا در فتنه‌ها گرفتار نخواهند شد، هرچند اين مرتبه از بصيرت براي مسئولان نظام،‌ کافي نيست.

وي با تأکيد بر لزوم شکرگزاري از خداوند به خاطر نعمت رهبري حضرت آيت الله خامنه‌اي که بهترين گزينه براي جانشيني امام عصر(عج) است، اظهار داشت: اين‌که بفهميم از چه کسي بايد پيروي کنيم خود بصيرت است، اما تأکيد مقام معظم رهبري بر بصيرت‌افزايي يعني هرکسي بايد براي افزايش بصيرت خود تلاش کند.

علامه مصباح يزدي هوشمندي خدادادي، شناخت دين و کسب تقوا را از مؤلفه‌هاي بصيرت ديني برشمرد و گفت: استعداد و هوش امري خدادادي است، اما تقوا و آگاهي ديني کسبي است و انسان بايد براي به دست آوردن آن‌ها تلاش کند.

 

وي با بيان اين‌که براي شناخت مصاديق، مطالعه تاريخ اسلام و به ويژه شناخت وقايع صدر اسلام مؤثر است، اظهار داشت: وقتي انحراف کساني را که همراه با پيامبرصلي‌الله‌عليه‌وآله بوده و از بزرگان مسلمانان به شمار مي‌رفتند مطالعه کنيم، از حال کسي که زماني از دست امام (ره) حکم مسئوليت دريافت کرده و امروز براي براندازي نظام از اسرائيل کمک مي‌گيرد،‌ تعجب نخواهيم کرد.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: برخي از افراد به قدري ثروت اندوخته اند که نسل‌هاي بعدي آنها نيز بي‌نياز از مال خواهند بود، اما باز به دنبال جمع کردن ثروت و کسب پست و مقام بيشترند.

وي با اشاره به اينکه خطر انحراف براي همگان وجود دارد، گفت: حب دنيا بزرگ‌ترين آفت بصيرت است و براي رهايي از انحراف بايد تقواي الهي داشت.

اين مراسم جمعه 6 اسفندماه 1389 در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی

نوشتن دیدگاه

دیدگاه‌ها  

# علی کاظم زاده 1390-06-02 14:59
در میان برنامه های فرهنگی تصویب شده در بخش فرهنگی و در بین نهاد های مربوطه،چقدر به نسل های آینده کشور فکر کرده ایم

با مطلبی با موضوع"از کودکان شروع کنیم" به روز هستم.

www.sarbandesorkh.blogfa.com
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# سرباز 1390-05-08 12:44
با سلام و خسته نباشید
سایت ما پا به عرصه خدمت به یاران سید خراسانی گذاشته است
خوشحال میشویم از ما بازدید کنید.
www.asre-edalat.ir
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Guest 1390-05-04 02:57
در حاشيه حمله مجدد به آيت ا... مصباح

قاسم روان‌بخش

پس از دوران دورکاري دکتر احمدي‌نژاد و پيش آمدن مسايل اخير در دولت که تحت تاثير جريان انحرافي و غفلت رئيس جمهور صورت گرفت و بعد از مواضع صريح و شفاف آيت ا... مصباح در برابر جريان انحرافي، دشمنان ديرينه آيت ا... مصباح از يک سو و زخم خوردگان و شکست خوردگان در عرصه انتخابات 84 و 88 از سوي ديگر، وارد عرصه شده و به خيال خود زمينه مناسبي براي تهاجم مجدد به ايشان يافته‌اند. به‌راستي رمز حمله به ايشان چيست؟ چرا هم از سوي مدعيان اصلاح طلبي مورد تهاجم قرار مي‌گيرد و هم از سوي مدعيان اصول‌گرايي؟!

راز تهاجم به ايشان را مي‌توان در امور زير خلاصه کرد.

1.حق مداري و دين‌محوري

زندگي علمي و سياسي آيت‌ا... مصباح نشان مي‌دهد که در عمر بابرکت خويش همواره بر اساس دين محوري و حق محوري حرکت کرده و در اين راه منحرفان و جريانات انحرافي را به خوبي شناخته و با آن‌ها و تفکرات التقاطي به مبارزه برخاسته است و ملامت در اثر ملامت‌گران ذره‌اي ترديد پيدا نکرده‌ است. طبيعي است جريان‌هاي انحرافي که توان رويارويي منطقي با چنين شخصيتي را ندارند، به همان روش هميشگي خود روي آورند و ترور شخصيت و تخريب را در دستور کار قرار دهند؛ يعني همان روشي که در برابر شهيد شيخ فضل ا... نوري، شهيد مطهري، شهيد بهشتي و... به کار گرفته شد. البته چنان چه از گسترده شدن فکر ايشان هراسي نداشتند ممکن بود دست به ترور فيزيکي نيز بزنند، ولي تجربه‌اي که در شهادت شهيد مطهري به‌دست آورده‌اند موجب مي‌شود تا از اين‌گونه اقدامات بپرهيزند و انرژي خود را بيش‌تر بر پروژه تخريب و ترور شخصيت متمرکز کنند.

2.اهل معامله نبودن

از ويژگي‌هاي ممتاز آيت ا... مصباح اين است که با هيچ فرد و حزب و گروهي بر سر اصول معامله نمي‌کند. ايشان به آن چه وظيفه خود مي‌داند عمل مي‌کند و با هداياي اين و آن قابل خريداري نيست و دوستان و شاگردانش را نيز به اين اصل مهم توجه مي‌دهد که "بترسيد از پول، بترسيد از پول، بترسيد از پول." طبيعي است براي مقابله با شخصيتي که قابل خريداري نباشد و با سياسيوني که به دنبال کسب قدرتند اهل معامله نباشد، راه ديگري جز تخريب و تهاجم وجود ندارد.

3.اعتبار و آبرو

در حديث شريفي داريم "من کان لله کان ا... له" کسي که براي خدا باشد خدا براي اوست و به همين دليل خدا از او دفاع مي‌کند"ان ا... يدافع عن الذين آمنوا" از اين رو به رغم تهاجم سنگين جريان وابسته به غرب و اجراي پروژه تخريب پادوهاي آنان در دوران به اصطلاح اصلاحات، اعتبار و آبروي آيت‌ا... مصباح بيش‌تر شد و مردم فهميدند موضع‌گيري‌هاي ايشان براي خداست. اين اعتبار به حدي است که در همان دولت موسوم به اصلاحات که در راستاي اجراي پروژه تخريب، حتي از کشيدن کاريکاتور موهن نسبت به ايشان نگذشتند، تحصن بزرگ علما و طلاب و فضلا در مسجد اعظم قم شکل گرفت و پايه‌هاي دولت آقاي خاتمي را متزلزل ساخت. ايشان که مالک اشتر گونه به دفاع از ولايت پرداخته است مورد توجه خاص مردم قرار گرفته و به همين دليل زماني که به خيال برخي، باد به پرچم مدعيان اصلاحات مي‌وزيد و نامزدهاي اصول‌گرايي نيز شعار‌هاي آنان را تکرار مي‌کردند، از نامزدي حمايت کرد که شعار اصلي او تشکيل دولت اسلامي و احياي ارزش‌هاي اسلامي بود. حمايت آيت ا... مصباح از چنين نامزدي نقش بسزايي در پيروزي وي در انتخابات داشت به طوري که مخالفان نيز اين پيروزي را معلول تلاش‌هاي ايشان دانسته، دولت نهم را به دولت مصباح تعبير مي‌کردند. زماني که جريان انحرافي در دولت نفوذ کرد و نصايح مشفقانه بي واسطه و با واسطه ايشان تاثيري نبخشيد، با هشدارهاي صريح و انتقادات علني به ميدان آمد. انتظار جريانات سياسي اين بود که آيت ا... مصباح در برابر اين انحراف سکوت کند و يا به دفاع از رئيس جمهوري بپردازد که در روي کار آمدنش نقش اساسي داشته است، تا بتوانند کل جريان اصول‌گرايي ناب را به پاي جريان انحرافي ذبح کنند. اکنون دشمنان ديروز و دنيا طلبان امروز که خواب رياست جمهوري يازدهم را مي‌بينند و با تشکيل ستاد‌هاي زود هنگام در حال هزينه‌هاي ميلياردي‌اند، از اين ناراحتند که چرا جريان ارادتمند به آيت ا... مصباح، آسيب نديده است و از اين بيم دارند که اين وجهه و آبرو بار ديگر بتواند در انتخابات آينده معجزه بيافريند و فرد ديگري غير از آن‌ها را به رياست جمهوري بنشاند. در اين صورت جريان اصول گرايي ناب نفسي تازه کرده با قدرت بيش‌تري به قله‌هاي پيشرفتي که امام خامنه‌اي آن را ترسيم کرده‌اند، دست خواهد يافت. از اين‌رو بهترين پروژه را پروژه تخريب ايشان تشخيص داده‌اند. به همين دليل از جعل خبر تا اتهام و دروغ و اهانت و بازخواست‌هاي خنده آور باکي ندارند و هر روز نيز بر حجم آن مي‌افزايند.

4.مهم‌ترين سوژه

مهم‌ترين سوژه‌اي که اين روزها دستمايه تخريب‌چي‌ها شده، اين است که ايشان از نامزدي احمدي‌نژاد و دولت وي حمايت کرده و بنابراين در جرم جريان انحرافي شريک است! اين‌گونه حرف‌هاي غير منطقي به حدي است که برخي نويسندگان و مورخان را به موضع‌گيري خنده‌آوري وادار کرده که بگويند موسسه امام خميني در اين چند سال اخير جز در جهت رشد جريان انحرافي، کاري نکرده است!

و فرد ديگري با نوشتن نامه سرگشاده، از ايشان مي‌خواهد مسؤوليت اقدامات دولت نهم و دهم را بپذيرد. و سومي در مصاحبه‌اي خطر جريان انحرافي را ناچيز و غير قابل اعتنا دانسته و گفته است: من متخصص شناخت جريانات انحرافي هستم، اين که آيت ا... مصباح آن را بزرگ‌ترين خطر دانسته صحيح نيست!

به هرحال هدف تهاجم به ايشان است؛ هر چند خود در اين تهاجم دچار تناقض شوند.

پاسخ همه پرسش‌ها در دو جمله خلاصه مي‌شود. اگر خطري نيست، پس چرا مي‌خواهيد ايشان را مورد بازخواست قرار دهيد؟ اگر خطري هست، که هست، ايشان هنگام بروز خطر شديدترين مواضع را درباره آن گرفته‌اند. اگر بايد مسؤوليت آن را بپذيرد، امام(ره) نيز بايد مسؤوليت افرادي را که منصوب کردند و بعد منحرف شدند بپذيرند! البته استاد مصباح، مسؤوليت همه خوبي‌هاي دو دولت نهم و دهم را مي‌پذيرد و بر آن افتخار مي‌کند و نسبت به مسايل اخير، از پيشتازان منتقدين بوده و هست. به‌راستي اگر جرياني که تغيير نظام را پي مي‌گرفتند و براندازي نرم را مهم‌ترين هدف خود مي‌دانستند و از گذشته خويش به نحوي اظهار پشيماني مي‌کردند، به قدرت رسيده بودند، امروز چه وضعيتي در کشور حاکم بود و چه سرنوشتي در انتظار نظام بود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0
0
0
s2sdefault

تصاویری از گالری

گالری تصاویر

آخرین مطالب سایت

پر بازدید ترين مطالب